McCartney tmadja a WWF-et az llatksrletek tmogatsa miatt
2005.08.28. 21:35
Sir Paul McCartney tiltakozst fejezte ki a WWF termszetvdelmi vilgszervezetnek, mert az aktvan tmogat olyan ksrleteket, melyek llatok ezreinek hallt okozzk.
A krdses ksrletek olyan minden napi hasznlatban lv vegyi anyagok tervezett tesztjei, melyek az ember zsrszvetben halmozdnak fel s gyanthatan hormonlis vltozsokat okoznak, gy pl. felelsek lehetnek az llatok nemvltsrt, vagy embereknl, llatoknl deformitsokat, esetleg rkot okozhatnak.
Sir Paul szerint a program nem ms, mint "llatok milliinak szksgtelen knzsa s meggyilkolsa" , melyet a modern ksrleti mdszerekkel helyettesteni lehetne. A WWF ezzel szemben azt vallja, hogy az anyagokat le kell tesztelni, hogy megbizonyosodjunk afell, hogy nem krosak, "klnben mi mind rszesei lesznk egy veszlyes globlis ksrletnek, melynek kimenetelt nem tudhatjuk".
Sir Paul a PETA llatvd szervezet nevben rt levelben gy r: "Megdbbenten rtesltem rla a PETA-tl, hogy a WWF amerikai irodja mozgatrugknt ll a nemzetkzi trtnelem egyik legnagyobb llatksrleti programjnak megtervezse s kidolgozsa mgtt." McCartney szerint a szervezet nyomst gyakorol az amerikai Kongresszusra, hogy az megkvetelje a vegyi anyagok hormonrombol hatsnak vizsglatt. A WWF brit szervezete elismeri, hogy az llatksrlet-tma "nehz gy". Szerintk nagy mennyisg kemiklia kerlt forgalomba gy, hogy nem teszteltk le azok kros hatsait s az egyetlen mdja, hogy betiltathassanak nhnyat az az, ha letesztelik ket. A szervezet szvivje leszgezte: amennyiben ltezik alternatv tesztelsi mdszer az llatksrletek helyett, azt fogjk tmogatni.
A brit krnyezetvdk korbban kimutattk, hogy a szennyvztiszttk kzelben l halak ivart vltanak a vzben lv vegyianyagok hatsra. A vegyipari cgek azonban mindaddig nem hajlandk kivonni a termkeket a piacrl, amg nem ltjk kellen igazolva, hogy azok krosak.
Paul McCartney levelre adott vlaszban a WWF azzal rvel, hogy a biztonsgi szablyok elgtelenek s tbb tzezer vegyi anyagot bocsjtanak ki a termszetbe. Ez pedig ismeretlen rizikt jelent az emberekre s a termszetre. A WWF szerint az EU-ban a 2600 legnagyobb mennyisgben hasznlt kemiklia 21%-nak biztonsgossgrl nincs megfelel adat.
|