Dobrev Klára, a miniszterelnök felesége, Dr. Rácz Jenő egészségügyi miniszter és dr. Szabó Pál, a Magyar Posta Rt. vezérigazgatója látta el első napi bélyegzővel a mellrák elleni küzdelem fontosságát hirdető bélyeget csütörtökön.
Az ünnepélyes eseményen jelen volt George Herbert Walker, az Egyesült Államok budapesti nagykövete és Nancy Goodman Brinker, a Susan G. Konen Mellrák Alapítvány elnöke, korábbi amerikai budapesti nagykövet.
A bélyeg 90+50 forint névértéken kerül forgalomba, amelyből ötven forint a hazai mellrák finanszírozását szolgálja. Az elkülönített számlára befolyó pénz felhasználásáról egy negyedévente ülésező bizottság dönt majd. A Magyar Posta a bélyeget 2006. december 31-ig forgalmazza.
|
Az 1998 óta az USA-ban forgalmazott bélyeg megálmodója Bodai Balázs magyar származású amerikai orvosprofesszor. A sebésznek egy előadás során támadt a gondolata, hogy mennyit segítene a megelőző-felvilágosító munkában, ha leveleken és más postai küldeményeken is a mellrák elleni küzdelem fontosságáról lehetne üzenni az embereknek. Az elmúlt hét év során 670 millió bélyeget adtak el az Egyesült Államokban, s az így befolyt 50 millió dollárt a mellrák-kutatásokra fordították.
Magyarország elsőként csatlakozott az amerikai kezdeményezéshez és harminchoz közelít azon országok száma, amelyek szintén szeretnék kibocsátani a mellrák ellenes küzdelem fontosságát hirdető postai bélyeget.
"A bélyeg üzenet, hogy a mellrák, e rettegett betegség, korai felismeréssel legyőzhető" - mondta Rácz Jenő, akinek külön örömére szolgál, hogy az ötletadó egy magyar orvosprofesszor volt. A miniszter beszélt a napokban elfogadott Nemzeti Rákellenes Programról, amelynek révén öt év alatt tíz százalékkal akarják csökkenteni a daganatos betegségek okozta halálozást. Ezt a célt azonban csak széleskörű szakmai-társadalmi összefogással lehet megvalósítani.
Dobrev Klára a személyes felelősségvállalás fontosságáról beszélt, és arra hívta fel a figyelmet, hogy csak az tud felelősséggel viseltetni szűkebb és tágabb környezete iránt, aki önmagát, a saját egészségét sem hanyagolja el. Mint mondta, "senkinek sem szabad olyasmibe belehalni, ami egy kis odafigyeléssel, időbeni felismeréssel gyógyítható lenne".
Nancy Goodman Brinker a mellrák elleni mozgalom születéséről vallott, arról, hogy abban a 27 éve mellrákban fiatalon elhunyt nővérének tett ígérete öltött testet, aki halálos ágyán arra kérte, hogy tegyen a nők megmentése érdekében. Ebből az ígéretből született az alapítvány, amelynek az Egyesült Államokban és világszerte több mint százezer aktivistát mozgósított.
"A mellrák nem válogat, bárhol, bárkire lesújthat és évente világszerte 200 ezer friss megbetegedést diagnosztizálnak" - mondta.
A könnyeivel küszködő, meghatott George Herbert Walker a bélyegkibocsátást az Egyesült Államok és Magyarország közötti együttműködés újabb nagyszerű példájának nevezte. Mint mondta, Magyarországon a 2001-től folyó társadalmi felvilágosító munka eredményeként a mellrák az első helyről a harmadikra "csúszott" a vezető halálozási okok között és húsz százalékkal nőt a mammográfiás szűrővizsgálatok száma.
A Dianát, az asszonyok és a vadászok pártfogójaként ismert római istennőt ábrázoló bélyeg sokrétű üzenet hordoz. A szivárvány színei azt jelképezik, hogy a betegség bőrszíntől függetlenül bárkit, minden nőt megtámadhat, másfelől a szivárvány a remény hagyományos jelképeként utal a gyógyulásba vetett hitre. S van egy harmadik üzenete is - Diana - az önvizsgálat pózában álló fiatal nő - mellét, a védendő testrészt óvón öleli körül a felirat: Adunk a gyógyulásra. |