McCartney a kínai termékek bojkottjára szólít fel
Zöld Magazin 2005.12.08. 22:19
Sir Paul McCartney megfogadta, hogy soha többet nem lép fel Kínában. Az egykori Beatles-tag azután döntött így, hogy megnézte azt a rejtett kamerával készült videófelvételt, melyen látható, hogyan kínozzák és ölik meg a kutyákat és a macskákat szőrméjükért Kínában.
A dél-kínai szőrmepiacon készült felvétel hatására McCartney úgy döntött, nem vesz részt a 2008-as pekingi Olimpián sem, sőt, szintén nagy állatvédő feleségével, Heatherrel együtt arra szólították fel rajongóikat, hogy ne vásároljanak kínai termékeket.
A PETA állatvédő szervezet videofelvételén látható, ahogy a munkások a lepakoláskor betonhoz csapkodják az állatokat, akiknek a végtagjai így összetörnek. Ezután hosszú fém fogókkal megfogják őket és átdobják a 7 láb magas kerítésen. Az állatokat a nevetgélő munkások össze-vissza verik, majd megölik és megnyúzzák őket. Egy másik felvételen mosómedvéket mutatnak. Az állatok végig élnek és öntudatuknál vannak, amíg megnyúzzák őket, akárcsak a kutyák és a rókák. Hogy ne ficánkoljanak nyúzás közben, a munkások a nyakukra állnak és oda-odasóznak nekik ököllel, késsel, ahol érik őket. Az állatok azonban ettől nem veszítik el eszméletüket és csak jóval azután pusztulnak el, hogy megnyúzták őket. Egy másik videón macskákat dobnak élve forró vízbe, majd miután elpusztultak, egy birkanyíró szerkezettel megnyúzzák őket.
A McCartney házaspár a BBC1 hatórás híradójában látta a felvételt néhány nappal ezelőtt és állításuk szerint mindketten elsírták magukat a képek láttán. Paul szerint a sötét középkorra jellemző jelenetben az a legszomorúbb, hogy a munkásokon úgy látszott, élvezik, amit csinálnak. Sir Paul beteg embereknek nevezte azokat, akik ilyet tesznek.
Paul McCartney bejelentése lesújtotta kínai rajongóit; a Beatles a mai napig rendkívül népszerű a világ legnépesebb országában.
"Az emberek azt hiszik, hogy ha Kína lesz az Olimpia házigazdája, akkor felzárkózik a modern világhoz, de aztán szembesülnek ezzel a dologgal. Vajon tudják az ottani hatóságok, milyen rosszul néz ez ki? Hogy engedheti meg az Olimpia házigazdája, hogy az állatokkal ilyen borzalmasan bánjanak? Ha civilizált nemzetnek akarják tartani magukat, ezt le kell állítaniuk" - nyilatkozta Sir Paul.
Heather Mills McCartneyt szintén megviselték a látottak. Ő leginkább azt nem érti, miért kell az állatokat megkínozni, miért nem tudják kíméletesen megölni, mielőtt megnyúzzák őket. Heather úgy gondolja, hogy ha a kínaiakat a "pénztárcájuknál fogják meg", vagyis a fejlett országok bojkottálják a kínai termékeket, akkor talán van esély, hogy befejeződjék az állatkínzás.
A McCartney házaspár állásfoglalására a londoni kínai nagykövetség elutasítóan és meglehetősen dühösen reagált. "Nem láttam a szóban forgó videót és nem vagyok meggyőződve eredetiségéről. A szőrmekereskedelem főleg az európai és amerikai piacokon történik, ezért az európai és amerikai divatipar legalább ennyire okolható. Nem értek egyet a kínai termékek bojkottálásáról szóló felhívással. Sir Paulnak inkább az európai és amerikai piacra szőrmét szállító divatipar bojkottálására kéne felszólítania" - nyilatkozta a követség szóvivője.
A felmérések szerint Kínában legalább 2 millió kutyát és macskát ölnek meg évente bundájukért. Kína a világ szőrmetermékeinek több, mint feléhez szolgáltat alapanyagot.
|